Psikoteknik Raporu

PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME RAPORU :

"4925 Sayılı Karayolları Taşıma Kanunu kapsamında, Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 36. Maddesi "d" bendince mesleki olarak ticari amaçlı araç kullanan tüm sürücülerin her 5 yılda bir alması gereken bir rapordur. 2918 sayılı trafik kanunu kapsamındaki 4 sayılı cetvelle belirlenen özelliklere sahip merkezlerde , yine 4 sayılı cetvelle belirlenen testlere tabi tutulan ve ardından bir psikiyatri uzman muayenesinden geçen sürücülere verilmektedir.

Sürücüler yaklaşık 1 saat süren ve 12 ayrı bölümden oluşan psikoteknik değerlendirme testlerine girdikten sonra en geç 30 gün içerisinde  bir psikiyatri uzmanına muayene olurlar.Psikoteknik merkezlerinde görevli sorumlu psikologlar ve psikiyatri uzmanınca e imza ile imza altına alınan raporlar e devlet sisteminde barkodlu ve elketronik imzalı rapor olarak oluşmaktadır.E devlet sisteminde oluşturulan psikoteknik değerlendirme raporları 5 yıl süreyle geçerli olup trafik denetimlerini yapan görevlilerce kişilerin T.C kimlik noları vasıtasıyla e devlet sistemi üzerinden görülebilmektedir.Kişiler psikoteknik değerlendirme rapor çıktılarını ihtiyaç halinde edevlet siteminden yazdırarak alabilmektedirler.

PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME RAPORU NE İŞE YARAR?

Psikoteknik değerlendirme raporu sürücülerin psikoteknik ve psikiyatrik açıdan sürücülük yapmaya uygun olup olmadıklarını gösteren bir rapordur.

PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME RAPORUNUN AMACI NEDİR?

Sürücülerin psikoteknik değerlendirme ve psikiyatrik muayeneden geçirilmesinin nedeni sürücülüğe uygun olmayan sürücülerin trafikten men edilmesi ve trafik kazalarının en aza indirilmesidir.Trafik kazalarının ana nedeni sürücü kusurlarından kaynaklanmaktadır ve bu oran %90 dan fazladır.

 

whatsapp